Види псоріазу

img1

Існує кілька різних типів псоріазу, і псоріаз може виникнути на будь-якій частині тіла.

Бляшковий псоріаз

Більшість людей з псоріазом мають бляшковий псоріаз, окремо або в поєднанні з іншим типом. Свою назву він отримав від «бляшок», які утворюються в результаті накопичення клітин шкіри. Вони можуть бути дуже червоними, сверблячими та хворими, з білими або сріблястими лусочками. Бляшки дуже добре розмежовані, тобто ви можете побачити, де починається бляшка псоріазу, а звичайна шкіра закінчується. Крім того, якщо закрити очі і провести рукою по шкірі, то можна чітко відчути, де починається і закінчується кожна бляшка. Почервоніння спричинене посиленням кровотоку в області, необхідного для швидкості, з якою клітини шкіри реплікуються. У деяких людей бляшки псоріазу можуть бути тонкими або пласкими до поверхні шкіри, тоді як у інших вони можуть бути набагато товщі.

Як лікується бляшковий псоріаз?

Бляшковий псоріаз може виникати більш-менш будь-де на тілі, але псоріаз на долонях і підошвах або в місцях, де шкіра торкається шкіри (наприклад, під пахвами або на статевих органах), як правило, є іншим типом. Для різних типів псоріазу або псоріазу на різних ділянках тіла може знадобитися різне лікування.

Для лікування бляшкового псоріазу можна використовувати різноманітні методи лікування, залежно від того, наскільки важкий стан, віку людини та успіху інших методів лікування. Асортимент включає місцеве лікування , УФ-терапію , системні та біологічні препарати.

Псоріаз шкіри голови

Псоріаз шкіри голови може спричинити свербіж і стягнутість шкіри голови та спричинити випадання лусочок, схожих на лупу.

Дуже часто бляшковий псоріаз виникає на шкірі голови. Зазвичай він виглядає подібно до бляшкового псоріазу на інших ділянках тіла, але може бути схильний до досить товстого наростання лускатої шкіри, що може спричинити випадання пластівців, схожих на лупу. Псоріаз шкіри голови також може бути помітний навколо лінії росту волосся, на лобі, шиї та за вухами. Шкіра голови може свербіти та стягуватися. У важких випадках товщина лусочок може спричинити витончення волосся, але зазвичай це тимчасово та повертається до норми після ефективного лікування псоріазу.

Як лікується псоріаз шкіри голови?

Деякі шампуні можна придбати без рецепта, однак, якщо ваша шкіра голови вкрита товстим шаром або не очищається, зверніться до свого лікаря. Існує широкий спектр місцевих засобів, які можна призначити, включаючи кам'яновугільну смолу, дитранол, саліцилову кислоту, стероїдні креми та мазі, засоби на основі вітаміну D, а також олії для зволоження шкіри голови, такі як кокосова олія. Доступні різноманітні засоби для догляду за шкірою голови у вигляді крему, мазі, мусу, гелю або шампуню.

Застосування лікування

Важливо правильно підібрати спосіб нанесення засобу для догляду за шкірою голови – лікування має проводитися на шкірі голови, а не на волоссі. Можливо, краще розділити волосся на проділи та нанести засіб на відкриті ділянки шкіри голови. Можливо, вам знадобиться хтось, щоб допомогти вам правильно дістати маківку та потилицю. Дотримуйтесь інструкцій, що додаються до засобу, або порад вашого лікаря.

Чи можна розчісувати волосся?

Бажання розчесати або розчесати волосся – це нормально, і це може бути корисним для видалення пухких лусочок. Тільки обережно, щоб не подряпати шкіру голови.

А як щодо хімічної завивки та інших процедур для волосся?

Псоріаз шкіри голови не обов'язково означає, що вам не можна робити процедури для волосся, але ви повинні бути обережними. Певні процедури, які не торкаються шкіри голови, наприклад, мелірування, не повинні викликати реакції, а процедури, які торкаються шкіри голови (наприклад, хімічна завивка та фарбування), зазвичай вимагають попереднього проведення "патч-тесту", щоб переконатися, що у вас не виникне реакції. Якщо на шкірі голови є пошкоджена шкіра, не рекомендується наносити барвники або робити хімічну завивку. Завжди корисно обговорити псоріаз волосистої частини голови з перукарем, який повинен мати актуальну інформацію про можливі варіанти лікування, а в разі сумнівів завжди консультуватися з лікарем.

Я соромлюся йти до перукаря

Хороший перукар повинен бути підготовлений до різних станів шкіри голови і вміти допомогти вам у догляді за волоссям. Заздалегідь зателефонуйте і поговоріть зі стилістом, щоб пояснити ситуацію, або спробуйте знайти перукаря, який прийде до вас додому

У мене випадає волосся!

У деяких людей з важкою формою псоріазу шкіри голови спостерігається тимчасове порідіння волосся. Це часто відбувається через накопичення лусочок або розчісування.

Чи можна його позбутися?

Псоріаз має властивість з'являтися і зникати. Після лікування псоріазу волосистої частини голови деяким людям може пощастити не мати нових загострень, а в інших можуть бути періоди відсутності псоріазу волосистої частини голови, за якими слідує загострення, коли псоріаз знову повертається.

Краплеподібний псоріаз

Краплеподібний псоріаз проявляється широко поширеним висипанням дрібних плям і найчастіше зустрічається у дітей, підлітків і молодих людей.

Краплеподібний псоріаз також відомий як «сльозоподібний» або «дощовий» псоріаз (назва походить від латинського Guttae , що означає краплі), і являє собою широко поширений висип у вигляді дрібних плям. Це може виникнути в будь-якому віці, але найчастіше зустрічається у дітей, підлітків і молодих людей. Зазвичай краплеподібний псоріаз поширюється на тулуб, спину та кінцівки та проходить через кілька тижнів або місяців, залежно від того, як швидко розпочато лікування. Деякі люди можуть продовжувати мати спалахи час від часу або виявити, що це розвивається в один з інших типів псоріазу.

Які основні симптоми краплеподібного псоріазу?

Краплеподібний псоріаз викликає висип дрібних плям (діаметром до 1 сантиметра), які широко поширені на тулубі, спині, кінцівках, а іноді на шиї, голові та шкірі голови. Ці плями часто яскраво-рожеві або червоні на світлому типі шкіри, тоді як люди з більш темним типом шкіри можуть помітити, що плями псоріазу темні, а не червоні. Також можуть бути дрібні лусочки на краплеподібних плямах. Деякі люди повідомляють, що краплеподібний псоріаз сильно свербить або болить, тоді як інші цього не помічають.

Що викликає краплеподібний псоріаз?

Краплеподібний псоріаз, переважно найчастіше зустрічається у дітей, підлітків і молодих людей, хоча він може виникнути і у літніх людей. Краплевидний псоріаз часто виникає після стрептококової інфекції горла, тому люди, схильні до цього типу інфекції, можуть відчувати повторні напади краплеподібного псоріазу. У деяких випадках його можуть викликати інші вірусні або бактеріальні інфекції.

Пустульозний псоріаз

Пустульозний псоріаз проявляється у вигляді заповнених рідиною пустул, які утворюються на червоній або темній шкірі.

Термін «пустульозний псоріаз» може стосуватися двох різних типів псоріазу зі схожими назвами: пустульозний псоріаз долонь і підошов (також відомий як долонно-підошовний пустульоз або акропустульоз), і генералізований пустульозний псоріаз відноситься до пустульозного псоріазу по всьому тілу

Долонно-підошовний пустульоз (ДПП)

Основною ознакою ДПП є плями сильно червоної або темної шкіри на долонях рук або підошвах ніг, вкриті дрібними пустулами. Ці пустули наповнені рідиною, що часто надає їм жовтого або кремового кольору, і вони можуть висихати та ставати коричневими або покриватися скоринкою після того, як лопнуть. Червона або потемніла шкіра навколо пустул часто товста, лущиться і часто тріскається. Через це ДПП може бути болючим і ускладнювати ходьбу або використання рук. Як і у випадку з іншими типами псоріазу, ДПП може бути будь-яким, від легкого до важкого, і може зростати та зменшуватися.

Причина ДПП до кінця не вивчена. Вважається, що це аутоімунний стан (де імунна система атакує власний організм), який, здається, особливо впливає на еккринні потові залози; більшість з яких на долонях і підошвах. Це може виникнути в будь-якому віці, але рідко зустрічається в дитинстві. ДПП може вражати будь-яку стать, але частіше зустрічається у жінок.

Хоча до 20% людей з ДПП мають псоріаз в інших частинах тіла, це означає, що у більшості немає. Вважається, що проста наявність псоріазу не викликає ДПП.

ДПП частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків, а також у людей, які курять або курили в минулому. Також було виявлено зв'язок із діабетом, артритом, захворюваннями щитовидної залози та целіакією.

Генералізований пустульозний псоріаз (ГПП)

Коли пустульозний псоріаз виникає на інших ділянках тіла, крім долонь і підошв, він відомий як «генералізований пустульозний псоріаз» (ГПП) або «пустульозний псоріаз фон Цумбуша». Це інше і не пов’язане з долонно-підошовним. Знову ж таки, рідина в пустулах не є інфекцією чи бактеріями, і пустули не є заразними.

ГПП зустрічається досить рідко, але це серйозний стан, що вимагає термінової медичної допомоги.

Як і при ДПП, основним симптомом ГПП є невеликі гнійнички на тлі сильно червоної або темної шкіри на будь-якій ділянці тіла. Ці пустули наповнені рідиною, що часто надає їм жовтого або кремового кольору, і вони часто зливаються одна в одну, створюючи великі ділянки гною. Ці ділянки з часом висихають і лущаться, перш ніж з’являться нові пустули. Шкіра часто стає гарячою на дотик, може хворіти, бути чутливою або свербіти.

ГПП може поширюватися дуже швидко, і може спричинити погане самопочуття людини через те, що шкіра переповнена та не може контролювати температуру тіла. У них можуть бути симптоми лихоманки, такі як головний біль, нудота, висока температура, тремтіння, відчуття жару або холоду та втома.

Точна причина ГПП невідома. Деякі люди, у яких розвивається ГПП, мають або раніше мали іншу форму псоріазу, але це не завжди так.

Існує ряд потенційних тригерів для ГПП, хоча вони не є вірними для кожної людини, і багато людей не визначають тригер для свого стану. Можливі тригери включають:

 • Раптове припинення прийому будь-яких стероїдних препаратів (від стероїдів слід завжди відмовлятися)
 • Ліки, включаючи певні антидепресанти, певні заспокійливі або протиепілептичні засоби, певні бета-блокатори, певні нестероїдні протизапальні засоби, гідроксихлорохін, саліцилати та місцеві препарати, які викликають подразнення або які застосовують під оклюзію
 • Інфекції або інші захворювання
 • Вагітність

Як лікують ГПП?

ГПП є серйозним станом, тому важливо негайно звернутися за медичною допомогою та лікуванням. Людям з GPP часто доводиться залишатися в лікарні, щоб отримати більше рідини в організм, стабілізувати температуру і намагатися ретельно контролювати шкіру.

Псоріаз у чутливих областях

Псоріаз може вражати чутливі ділянки тіла, такі як обличчя, пахви, статеві органи та шкірні складки.

Шкіра на певних ділянках тіла чутливіша, ніж на інших. Часто це ділянки, які закриті одягом або іншою шкірою, наприклад, пахви, геніталії та складки шкіри. Обличчя - ще одна чутлива зона.

Чим відрізняється псоріаз у чутливій зоні?

Псоріаз у згинальних ділянках часто не має типових «бляшок» або лущення, які спостерігаються в інших областях, і зазвичай виглядає дуже яскраво-червоним (або темним на темній шкірі) і блискучим. Вона добре обмежена (легко визначити, де закінчується псоріаз і починається нормальна шкіра). Оскільки псоріаз на цих ділянках виглядає зовсім інакше, ніж його типовий сухий і лускатий вигляд, його часто можна прийняти за грибкову інфекцію чи інше захворювання шкіри.

Псоріаз у чутливих областях може бути дуже незручним і болісним, і може змусити людей відчувати збентеження або уникати інтимних ситуацій. Псоріаз у чутливих, але не згинальних областях (наприклад, на обличчі) може виглядати подібно до псоріазу на інших частинах тіла.

Що провокує псоріаз у чутливих областях?

Як і у випадку з іншими типами псоріазу, нелегко визначити, що викликає псоріаз у чутливих областях. Іноді це відбувається спонтанно або взагалі без будь-якої причини. Однак псоріаз пахв, інших згинів і пахової області іноді може загострюватися під впливом зовнішніх факторів. Це може бути тісний одяг, який натирає шкіру, дезодоранти або антиперспіранти, гігієнічні серветки або тампони, жорсткий туалетний папір, молочниця та статевий акт.

Що робити, якщо у мене псоріаз у чутливій зоні?

Завжди краще звернутися за допомогою до лікаря загальної практики або дерматолога щодо псоріазу в чутливих областях. Це пояснюється тим, що псоріаз у цих областях може бути болісним або особливо незручним, може впливати на якість життя людини (наприклад, її роботу, стосунки та соціальне життя) і може бути більш схильним до інфекції. Лікування, яке, можливо, було призначено для лікування псоріазу на інших ділянках тіла, не завжди підходить для лікування псоріазу в чутливих областях. Через це для цих ділянок може знадобитися окремий план лікування. Відповідне лікування може бути доступним лише за рецептом, тому візит до лікаря загальної практики або дерматолога є обов’язковим.

Не всі засоби місцевого застосування (на шкірі) для чутливих ділянок придатні для тривалого використання, тому, навіть якщо ви добре справляєтеся з лікуванням, варто регулярно переглядати своє лікування з лікарем

Як можна лікувати псоріаз у чутливій зоні?

Як і при всіх типах псоріазу, важливо регулярно зволожувати чутливі ділянки шкіри. Це може допомогти зробити шкіру комфортнішою, а також вважається, що деякі місцеві процедури підвищать ефективність.

Шкіра в місцях згину тонша і часто прикрита одягом, наприклад, у пахвовій западині. Лікування легше поглинається в цих областях і, отже, не обов’язково має бути настільки сильним, як це потрібно в інших областях, щоб бути ефективним. Стероїдні креми від легкої до середньої потужності (сила) часто використовуються для чутливих зон. Однак слід бути обережним з їх використанням у вигинах, оскільки тепле середовище може збільшити міцність і може призвести до побічних ефектів, таких як витончення шкіри. Місцеві стероїди не слід застосовувати протягом тривалого часу або без регулярних оглядів у лікаря. Лікування стероїдами ніколи не слід припиняти раптово, оскільки це може спровокувати відновлення псоріазу, тому його слід «відлучити», поступово зменшуючи кількість доз.

Місцеві креми та мазі з вітаміном D можна використовувати окремо або в поєднанні зі стероїдом. При окремому застосуванні вони мають мало потенційних побічних ефектів, тому їх можна використовувати довше. Деякі місцеві засоби з вітаміном D підходять для використання в чутливих зонах, але деякі ні, тому важливо уточнити це у лікаря.

Також лікарем можуть бути призначені протигрибкові та антибактеріальні препарати , оскільки інфекції частіше виникають у чутливих областях. Якщо вони є, їх потрібно лікувати разом із псоріазом.

Псоріаз нігтів

Псоріаз нігтів дуже поширений серед людей як з псоріазом, так і з псоріатичним артритом.

Псоріаз нігтів вражає до половини всіх людей з псоріазом, і вважається, що близько 80% хворих на псоріатичний артрит мають симптоми нігтів. Псоріаз нігтів може вражати нігті рук або ніг, або обидва. Як і інші види псоріазу, псоріаз нігтів може проходити через фази поліпшення, а потім знову погіршення. У людини може бути просто псоріаз нігтів, без іншого псоріазу на шкірі.

Псоріаз нігтів може варіюватися від легкого до важкого, і його легко помилково діагностувати як грибкову інфекцію. Будь-які з наступних ознак можуть свідчити про псоріаз нігтів:

 • Втрата звичайного здорового вигляду, форми та відчуття нігтя
 • Зміна кольору нігтя
 • «Пітинг» (невеликі вм’ятини) на поверхні нігтя
 • Нігті легко розшаровуються або кришаться
 • Потовщення нігтя
 • Нігті самі піднімаються або відриваються від нігтьового ложа, відомі як оніхолоз

Псоріаз нігтів — це не просто косметична проблема, і його необхідно належним чином лікувати у медичних працівників, наприклад у лікаря або медсестри. У помірних і важких випадках псоріаз нігтів може бути болісним і ускладнювати роботу рук і ніг. Руки та ноги легко видно, і люди з псоріазом нігтів можуть відчувати це неприємно і намагатися приховати свої руки та ноги або уникати ситуацій, у яких їх можна побачити.

Поради по догляду за нігтями

 • Намагайтеся не пошкоджувати шкіру навколо нігтя, наприклад, колупаючи кутикулу або відсуваючи її під час манікюру.
 • Намагайтеся, щоб ніготь і навколо нього залишалися сухими. Завжди сушіть кожен ніготь окремо, використовуючи серветки для вбирання вологи.
 • Якщо ви використовуєте крем, невеликою кількістю нанесіть його на ділянку та видаліть надлишки. Ви можете виявити, що лосьйон легше використовувати.
 • Псоріаз нігтів може змінити форму нігтів, ускладнюючи їх обрізання. Використовуйте кусачки для нігтів замість ножиць. Обережно підріжте кути нігтів, інакше кути з обох сторін вростуть у м’ясо і запалять шкіру.
 • Тримайте нігті короткими. Довгий ніготь легко зачіпляється і може завдати ще більшої шкоди шкірі під ним.
 • Деякі люди вирішують використовувати лак або штучні нігті, щоб приховати будь-які викривлення, поки ніготь не відросте нормально. Наклеювання штучних нігтів, нанесене обережно, часто добре, але слід уникати будь-яких штучних технік, які можуть пошкодити кутикулу або нігтьове ложе. Напівперманентне нарощування нігтів і застосування гелевих наповнювачів можуть перешкоджати досягненню лікування на ураженій ділянці.
 • Тримайте нігті в чистоті. Бактерії легко збираються під нігтем, що може призвести до інфекції.